> Zarejestruj się     > Zapomniałem hasła     Login:   Hasło:  

Jak tapetować?

Przygotowanie podłoża do tapetowania

Powierzchnia, na którą kłaść będziemy tapety, musi być sucha, czysta, odkurzona i gładka. Należy zeskrobać starą farbę lub tapety, a podłoże musi być zagruntowane. Gładkie podłoże, po ewentualnym zeszlifowaniu nierówności, należy umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim. Jeśli ściany są zbyt chłonne (oraz przy panelach gipsowych), należy zastosować środek gruntujący - ideą jest nasycenie podłoża środkiem gruntującym tak, aby podłoże nie miało już tendencji do zbytniego wchłaniania wilgoci. Jeśli ściany są mokre lub temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 5 st. C, odradzamy tapetowanie - klej słabo wtedy mocuje tapetę na ścianie, istnieje też ryzyko powstania pleśni.

Jaki klej do tapet?

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo dobrej klasy klei uniwersalnych do tapet winylowych. Należy zstosować klej do tapet o większej gramaturze.

Klejenie tapet

Należy stosować się do instrukcji podanych na opakowaniu tapety. Podstawowe sposoby klejenia tapet są dwa: smarowanie tapety klejem i nałożenie na ścianę (ten sposób klejenia stosuje się dla pęczniejących, rozszerzających się tapet winylowych), drugi sposób - dla tapet o podłożu nietykalnym - nakłada się je na posmarowaną klejem ścianę.

Podstawowe kroki przy klejeniu tapet winylowych:

  1. Przyciąć tapetę do wymaganej długości
  2. Posmarować tapetę klejem
  3. Złożyć posmarowanymi stronami do środka i zostawić na około 10 minut tak, aby nasiąkła klejem. Należy zwrócić uwagę na to, aby na zgięciu nie powstał kant.
  4. Nałożyć tapetę na ścianę
  5. Usunąć pęcherzyki powietrza spod tapety szmatką lub gąbką
  6. Wyrównać górę i dół tapety

Należy pamiętać, że tapetowanie rozpoczynamy od otworów okiennych, drzwi, lub rogu pomieszczenia. Przydadzą się nożyczki, które łatwo dają sobie radę przy cięciu mokrych, nasiąkniętych klejem tapet oraz ostre nożyki do przycinania położonych już na ścianę tapet. Stalowe szyny i wałki posłużą do dociskania tapet na ścianie, pędzlem naniesiemy klej na tapetę.

Naklejanie folii samoprzylepnej wallart.


Tapety samoprzylepne można kleić na dwa sposoby:

Technika na sucho (na materiały typu: płyta karton-gips, gładź, beton, etc.)

  1. Pamiętajmy techniką na sucho kleimy tylko na powierzchniach typu: płyta kartonowo – gipsowa, gładzie, gipsowe, beton, ściany oraz wszędzie tam gdzie nie można użyć wody.
  2. Jeżeli przyklejamy fototapetę  na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni, nie ma znaczenia od której strony zaczniemy.
  3. Od góry odlepiamy po 20-50cm fototapety, papier podkładowy zwijając go pod spód.
  4. Przykładamy folię równo, jedna osoba wygładza powierzchnię naklejaną raklą, wypychając na zewnątrz bąbelki powietrza, druga naciąga cały bryt, podwijając co chwilę papier podkładowy.
  5. Następne bryty (jeśli tapeta składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie „na styk”,  tak aby dobrze spasować wzór.

Technika na mokro (na materiały typu: szkło, drewno, metal, etc.)

  1. Podłoże, na które zamierzamy przykleić fototapetę powinno być czyste, odtłuszczone benzyną ekstrakcyjną i suche. Zachowaj ostrożność – niektóre powierzchnie mogą na benzynę zareagować zmatowieniem dlatego nie wychodź poza granice przestrzeni, na której ma być tapeta.
  2. Pamiętajmy, że techniką na mokro kleimy tylko na powierzchniach typu: szkło, metal, drewno, czyli takich jak meble, okna, lodówki, plastikowe wykończenia, itp.)
  3. Jeżeli przyklejamy tapetę na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni, nie ma znaczenia od której strony zaczniemy.
  4. Odlepiamy po ok.20-50cm tapety, papier podkładowy zwijamy pod spód. Spryskujemy wodą folię na powierzchni z klejem jak i początek podłoża, na której zamierzamy przykleić tapetę.
  5. Przykładamy folię równo, jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, wypychając na zewnątrz bąbelki z wodą, druga naciąga cały bryt, podwijając co chwilkę papier podkładowy. Każdorazowo po odklejeniu kolejnej partii papieru podkładowego spryskujemy wodą obydwie powierzchnie - tapetę jak i powierzchnie na którą naklejamy.
  6. Kolejne bryty (jeśli tapeta składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając bryty „na styk”, tak aby je dobrze spasować.

Gdyby jednak zostały jakieś pęcherzyki powietrza, można je przekłuć bardzo ostrą igłą a następnie wygładzić raklą.